„НЕКА ДОЈДАТ НА ПАЛАЧИНИ И ЧАЈ“ Путин му испрати порака на Бајден во врска со тајната испорака на американско оружје во Украина (ВИДЕО)

Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин го покани својот американски колега Џо Бајден на чај и палачинки, откако Америка го повлече оружјето од Украина.

На прес-конференцијата на маргините на форумот „Појас и пат“, Путин ја нарече грешка испораката на АТАКМС од долг дострел од САД во Киев.

Рускиот лидер ги нарече смешни наводите дека Русија ја губи војната во Украина.

 

ВРЕМЕ НА КОНФУЗИЈА Ќе влијае ли војната во Израел врз испраќањето помош за Украина?!

– Ако Русија ја загуби војната, тогаш зошто САД и испорача ракети со долг дострел на Украина? Нека си ги врати ATACMS и сите други оружја и нека дојде кај нас на палачинки и чај – рече Путин.

 

За потсетување, претседателот на Украина, Володимир Зеленски, потврди дека Украина користи американски ракети со долг дострел ATACMS (Воен тактички ракетен систем).

Американскиот претседател Џо Бајден на почетокот на октомври изјави дека е исполнето сето она што го побара претседателот на Украина во врска со трансферот на ракетите со долг дострел ATACMS во Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа