Надал нема срам! Новак не требаше да го освои Ролан Гарос!

Надал нема срам!  Новак не требаше да го освои Ролан Гарос!

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал повторно проговори и на не баш коректен начин го прокоментира тенисерот број еден во светот Новак Ѓоковиќ!

Надал не се натпреваруваше од Отвореното првенство на Австралија годинава, а за тоа време Новак Ѓоковиќ го претекна по бројот на Грен слем турнирите и сега има 24 наспроти 22-те што ги освои Шпанецот.

 

Во меѓувреме често го коментираше Нолет, па дури велеше дека нашиот ас имал среќа бидејќи немал многу повреди и затоа е најдобар на сите времиња.

 

Сега кажа дека Карлос Алкараз, неговиот сонародник и предводник на младата генерација, требало да го добие финалето на Ролан Гарос против Новак, но дека телото го спречило!

 

– Мислам дека Карлос имаше одлична можност на Ролан Гарос да го спречи Ѓоковиќ да освои три, но за жал тоа што му се случи физички… Подоцна, мора да се признае, надополни и постигна нешто историско за нашиот спорт, на Вимблдон. Среќен сум поради тоа – изјави Надал.

Тој не застана тука, туку рече дека не очекува три Грен слем од Новак во 2023 година. 

 

– Сите знаеме дека Ѓоковиќ е тој што е и дека постигна нешто историско, нешто што никогаш досега не е постигнато и можам само да му честитам. Го замислував Ѓоковиќ да освои Грен слем, но не го замислував да освои три бидејќи мислам дека таму има уште една млада генерација која е многу моќна – додаде Рафа.

 

Надал смета дека има многу претенденти кои можат да го победат Новак на Грен слем турнирите како Алкараз на Вимблдон. 

– Верувам дека Карлос е супериорен во однос на другите. Сепак, мислам дека има и други играчи со високо ниво како Јаник Синер, како и Холгер Руне  – заврши Надал.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа