Дванаесетгодишното девојче заробено од Хамас пронајдено мртво

Девојката која Џ.К. Роулинг напишала дека била киднапирана од силите на Хамас, била пронајдена мртва

Последици од гранатирањето на Појасот Газа - РИА Новости, 1920 година, 19.10.2023 година
Последици од гранатирањето во Појасот Газа. Архивска фотографија
Прочитајте го ria.ru во

МОСКВА, 19 октомври – РИА Новости. Дванаесетгодишното девојче, чие киднапирање од страна на силите на Хамас го опиша британската писателка Џ.К.

„Со тага известуваме дека вчера беа откриени телата на Ноа и нејзината баба Кармела. Ви благодариме на сите што ја споделија нејзината приказна за да ни помогнат да ја вратиме дома. Нашите срца се скршени“, се вели во објавата.

 

Како што јави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на роднина на жртвите, 80-годишната Кармела Дан била државјанка на Израел, САД и Франција . Нејзината внука Ноја Дан имала израелски пасош. Според Тајмс оф Израел, детето имало аутизам. Ноа стана еден од најпрепознатливите Израелци кои паднаа во рацете на Хамас, откако британската писателка Роулинг објави објава за неа. Беше забележано дека девојката била обожавателка на Хари Потер . Писателот на социјалните мрежи сподели фотографија од дете во ликот на овој херој и напиша дека фотографијата ја воодушевила.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа