Шок! Страшен маневар на Русија! Над 20.000 Украинци паднаа во стапица, Русите брзаат да го затворат пеколниот казан!

Шок!  Страшен маневар на Русија!  Над 20.000 Украинци паднаа во стапица, Русите брзаат да го затворат пеколниот казан!

 

Споделете ја веста

 

Украинските војници се речиси оклопни во областа Авдеевка како резултат на успешниот маневар на руската армија, изјави поранешниот офицер на ЦИА, Лери Џонсон.

 

За време на интервјуто за каналот „Дијалог работи на Јутјуб“, Џонсон истакна дека единиците на руската армија тргнале во офанзива во неколку сектори на фронтот.

Најголемите борби во моментов се водат во областа Авдеевка, каде што речиси се опколени повеќе од дваесет илјади украински војници. Руската армија напредува толку брзо што Киев нема можност на кој било начин да ја промени ситуацијата.

 

Според поранешен вработен во ЦИА , украинскиот претседател Володимир Зеленски постојано бил предупредуван дека способноста на Вооружените сили на Украина да продолжат да ја одржуваат својата позиција во овој конфликт би можела значително да се поткопа во најкус можен рок во следните неколку месеци.

 

Џонсон, исто така, додаде дека ескалацијата на арапско-израелската конфронтација неизбежно ќе доведе до намалување на вниманието на западните земји кон ситуацијата во Украина, поранешна советска република.

Фото:Принтскрин/Рајбар

 

Ова неизбежно ќе доведе до уште поголем недостиг на оружје и воена опрема меѓу украинските вооружени сили.

 

Авдеивка, кое е најблиското северно предградие на Доњецк, милитантите на режимот во Киев го претворија во моќна утврдена област, од која украинските вооружени сили продолжуваат да ги гранатираат станбените области на административниот центар на ДПР.

 

Ова е многу важна линија на фронтот, на која руските сили во последните неколку дена почнаа да напредуваат од два правци и се воспоставија на нови позиции северно и јужно од градот, постепено опколувајќи ја Авдеевка.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа