Паника! Путин му прати хорор изненадување на Зеленски! Русите планираат нешто за зимата што ќе ја потресе цела планета!

Паника!  Путин му прати хорор изненадување на Зеленски!  Русите планираат нешто за зимата што ќе ја потресе цела планета!

Споделете ја веста

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, е загрижен за активните подготовки на рускиот лидер Владимир Путин за продолжување на „специјалната операција“ во текот на зимата, пишува Ал Калиј.

Во написот се забележува дека Москва развива стратегија за воени операции во зимски услови. Руските трупи веќе добија помодерно оружје и зајакнати одбранбени линии, кои се покажаа ефикасни во спротивставувањето на украинските напади.

 

Дополнително, се вели дека Северноатлантската алијанса е разочарана од контраофанзивата на украинските сили, но сепак инсистира на продолжување на конфликтот по секоја цена, и покрај катастрофалните последици за поранешната советска република.

 

– Сите ја чекаат зимската битка, која дополнително ќе ги продлабочи раните на НАТО и Украина –  заклучува авторот.

 

Од почетокот на јуни, украинските вооружени сили се обидуваат да напредуваат во правец на Запорожје, Јужно-Донецк и Бахмут, внесувајќи во борбата единици обучени и вооружени од НАТО. Како што нагласи Владимир Путин, тие не успеаја да постигнат значителен успех во ниту еден сектор од фронтот.

 

Според рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, само во септември загубите на украинската армија изнесувале повеќе од 17 илјади луѓе и над 2,7 илјади парчиња оружје.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа