Кси Џинпинг му испрати јасна порака на Путин, ова нема да и се допадне на Америка! Кинескиот лидер објави неверојатни податоци, со Русија уриваат историски рекорди!

Кси Џинпинг му испрати јасна порака на Путин, ова нема да и се допадне на Америка!  Кинескиот лидер објави неверојатни податоци, со Русија уриваат историски рекорди!

Споделете ја веста

Кинескиот претседател Си Џинпинг го нарече рускиот лидер „неговиот стар пријател“ за време на продолжената средба со рускиот претседател Владимир Путин во Пекинг.

– Почитуван претседателе Путин , мој стар пријател, го поздравуваме вашето учество на Третиот форум за меѓународна соработка појас и пат. Взаемното учество на важни дипломатски настани на двете страни е наша долгогодишна добра традиција –  рече Кси.

 

Кинескиот лидер рече и дека Кинаи Русија постојано ја продлабочуваат меѓусебната политичка доверба и одржуваат блиска и ефективна стратешка соработка.

 

– Задоволство ми е да констатирам дека владите, различните ресори и региони на нашите земји вложуваат максимални напори за спроведување на договорите потпишани од мене и претседателот Путин. рече Си.

 

Тој потсети дека од 2013 година одржал 42 средби со Путин и дека двајцата лидери воспоставиле добри деловни односи и развиле силно пријателство.

 

Си Џинпинг рече и дека Кина е подготвена да соработува со Русија со цел да ја заштити меѓународната правда и непристрасност и да придонесе за севкупниот развој на светот.

 

Рускиот претседател посочи дека во денешни услови е неопходна тесна надворешнополитичка координација и дека Русија и Кина на тој начин ја развиваат соработката.
Тој, исто така, им честиташе на кинеските пријатели за 74-годишнината од основањето на Кина.

 

Трговскиот промет достигна историски рекорд

Трговскиот промет меѓу Русија и Кина достигна историски рекорд и се приближува до планираната бројка од 200 милијарди долари, изјави кинескиот претседател.

 

– Билатералната трговија достигна рекордни нивоа и се приближува до нашата цел од 200 милијарди долари – – истакна кинескиот лидер.

Путин, од своја страна, процени дека Москва и Пекинг до крајот на оваа календарска година ќе ја надминат бројката од 200 милијарди долари.

 

– Ја споменавте нашата цел годинава да оствариме 200 милијарди трговски промет. Ако ги погледнете резултатите за една година, веќе имаме 200 милијарди. А во текот на оваа календарска година таа бројка сигурно ќе биде надмината –рускиот лидер го изрази своето убедување.

 

Трговскиот промет меѓу Русија и Кина во трите квартали од 2023 година е зголемен за 29,5 отсто и изнесува речиси 176,4 долари.

 

Потсетуваме дека Путин е во посета на Кина на покана на Кси Џинпинг. Рускиот лидер учествува на меѓународниот форум „Појас и пат“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа