ВОСТАНИЦИТЕ ГО НАРЕКУВАЛЕ МАКЕДОНСКО ВОСТАНИЕ, А НЕ „КРЕСНЕНСКО-РАЗЛОШКО“

На 17 октомври 1878 – пред точно 145 години е кренато Македонското востание – организиран вооружен бунт, којшто во националната свест на Македонците останува запомнет како една од првите пројави на македонскиот борбен дух за слобода и сопствена национална држава во поновата историја.
—-
Macedonia true endless story
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа