Ослабен и остарен министерот Филипче пропеа за скандалот на Онкологија

На денешната седница на Анкетната комисија за Онкологија, беше сослушан поранешниот министер за здравство Венко Филипче, а свое излагање имаше и актуелниот министер, Фатмир Меџити.

На прашањето од претседателката на Комисијата, Рашела Мизрахи, дали директорот на Клиниката, Нино Васев работел етички, Филипче одговори дека се работи за врвен професионалец кој помагал секому, а доколку некој се сомнева дека тој сторил кривично дело, тоа може да се истражи.

„Д-р Васев сметам дека е врвен професионалец, секогаш тука да помогне на секого. Ако постои сомнеж во неговата работа, тоа треба да се истражи“, рече Филипче.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа