Најсериозен контра удар на Киев: ATACMS уништи 9 руски хеликоптери ВИДЕО

Нападите беа извршени во близина на Бердјанск и на аеродромот во Луганск

 

Најсериозен контра удар на Киев: ATACMS уништи 9 руски хеликоптери ВИДЕО

Украинските специјални сили објавија дека во вторникот нападнале два руски воени аеродроми, при што успешно уништиле девет руски воени хеликоптери, противвоздушен ракетен систем и складиште за муниција, пишува европското издание на Политико.

Нападите беа извршени во близина на Бердјанск, јужен град во регионот Запорожје; и на аеродром во Луганск.

Специјалните сили тврдат дека успешно ги оштетиле и пистите на аеродромот во операцијата наречена „Хидрафија“

 . Детонацијата во Луганск продолжила до 11 часот. Загубите на непријателската работна сила изнесуваат десетици загинати и ранети. Телата се уште се извлекуваат од урнатините“, се вели во соопштението на украинските сили за специјални операции.

Во претходното соопштение, Генералштабот на украинската армија соопшти дека се уништени само два хеликоптери и складиште за муниција.

Ажурираниот број на уништени авиони го објаснува ужасот на руските провоени воени блогери, кои веќе го опишаа последниот напад како еден од најсериозните контра напади на Украина.

 

„Ако не и најсериозно. Има загуби и во луѓето и во опремата“, напиша во вторникот телеграмскиот канал Fighterbomber, за кој се вели дека е поврзан со Илја Туманов, капетан на руските воздухопловни сили. Во невообичаено раната изјава, украинскиот претседател

Володимир Зеленски им се заблагодари на украинските сили за успешниот напад и навести за „ефикасно“ западно оружје.

 

„Благодарност до некои од нашите партнери. Ова е навистина ефикасно оружје, како што се договоривме“, рече Зеленски, без да даде детали.

Воздухопловните сили ги погодија аеродромите со руски авиони , јавува украинската агенција УНИАН

Ноќта на 17 октомври, украинската војска изврши успешни напади на аеродромите лоцирани во привремено окупираните Бердјанск и Луганск. Нападите беа наречени „најзначајни“ од почетокот на големата инвазија на руските трупи.

 

Сепак, вреди да се напомене дека во моментот нема потврдени податоци за присуство на овој вид оружје во арсеналот на Украина, а нема информации за негова испорака, пишува UNIAN.

Истрелани 18 проектили: Се појавија нови детали за првиот ракетен напад ATACMS против Русите 

Украинските војници истрелаа 18 американски ракети со долг дострел ATACMS врз непријателски цели во Бердјанск и Луганск, привремено окупирани од руски војници. Ова го објави Вашингтон пост, повикувајќи се на висок украински воен функционер.

Забележано е дека украинските ловци користеле ракети со долг дострел добиени од САД ноќта на 17 октомври, напаѓајќи воени авиони и складишта за руска муниција на окупираната територија на Украина.

Беше објавено дека тоа е „првата позната“ употреба на ракетите ATACMS од Киев.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа