Шокантно! Путин го крена светот на нозе: Подготвени сме за преговори! Рускиот лидер има само два услова за Украина!

Шокантно!  Путин го крена светот на нозе: Подготвени сме за преговори!  Рускиот лидер има само два услова за Украина!

Споделете ја веста

Ако Украина сака да започне преговори со Русија, треба да го откаже указот за забрана на преговори и да изјави подготвеност за дијалог, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

– Претседателот на Украина издаде указ за забрана за мировни преговори со нас. На сите, како и на себе. Па, како можете да преговарате ако тие не сакаат, а тие издадоа регулаторен документ кој ги забранува тие преговори –  рече Путин во интервју за кинеската централна телевизија пред неговата посета на Кина .

Тој додаде дека украинската страна, доколку сака да започне преговори, очигледно прво треба да ја откаже оваа регулатива.

 

– Изјавуваме подготвеност за овие преговори. Подготвени сме, вклучително и користење на предлозите на нашите кинески пријатели –  рече рускиот претседател.

 

Москва постојано нагласуваше

дека е подготвена за преговори, но Киев со закон ги забрани. Зеленски претходно на Г-20 најави дека нема да има нови договори од Минск. Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков истакна дека ваквите зборови „апсолутно ја потврдуваат“ позицијата на Киев за неподготвеност за преговори.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа