Руската воздушна одбрана собори два украински ловци и Сухој! Страшни загуби на Киев! Русите мелат се пред себе! Во офанзива Купјанск и Лиман!

(ВО ЖИВО) Руската воздушна одбрана собори два украински ловци и Сухој!  Страшни загуби на Киев!  Русите мелат се пред себе!  Во офанзива Купјанск и Лиман!

Војна во Украина, 600-ти ден.

Во близина на Хересон се уништени два украински складишта за муниција

Шефот на прес-центарот на руската група „Днепар“, Роман Кодрјан, објави дека се уништени два складишта за муниција во близина на Керсон и селото Николскиј во областа Керсон.

Освен тоа,спречени се акциите на украинската диверзантско-извидничка група на островот Корабелка

– Руската армија одби десет напади на украинските сили во правец на Купјан. Непријателот загуби до 85 војници, два тенкови, хаубица Д-20 и две хаубици „заковани“.

 

– На правецот Краснолиман одбиени се два напади на јуришни групи на Вооружените сили на Украина и специјалната бригада „Азов“. Украинските сили загубија до 65 војници.

 

– Руската армија одби 10 украински напади во правец на Доњецк. Киев загуби до 460 војници и три тенкови. Во месноста Славјанско е уништен магацин за муниција.

 

 

– Киев загуби над 70 војници на јужниот правец Донец. Уништени се и хаубиците „гиацинт Б“ и „мста Б“.

– На правецот Керсон, украинската армија загуби до 65 војници, а уништени се и два складишта со украинска муниција.

 

– Украинскиот радар за откривање и следење воздушни цели П-18 е уништен во ДНР.

– Руските системи за противвоздушна одбрана соборија два украински ловци МиГ-29 и јуришен авион Су-25 во регионите Керсон и Дњепропетровск.

 

– Во регионот Хмелницки беа уништени магацини со ракетно-артилериско оружје и авијациско гориво на украинската армија.

 

– Центарот за комуникација на вооружените сили на Украина е уништен на аеродромот Миргород во областа Полтава.

– На правецот Запорожје, руската армија го одби нападот на непријателот во областа на градот Вербово. Уништени се два украински магацини за оружје. Киев загуби до 55 војници, а уништени се и системи од американско производство М777.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа