Српски средновековни монети откриени Во Бугарија, откриена монета на која се претставени Исус и средновековниот српски крал

Археолозите во Бугарија во средновековната бугарска тврдина Русокастро (денес село во југоисточна Бугарија) открија сребрена монета стара 700 години на која е претставен Исус на едната и српскиот крал со светец на другата страна.

<p “=””>На едната страна од сребрената паричка неодамна откриена во Бугарија е прикажан Исус.© РИМ – Бургас
<p “=””>На задната страна на таканаречениот „сребрен денар“ е прикажан Стефан Урош II Милутин, српски крал од династијата Неманици, кој владеел од 1282 до 1321 година, кога српската држава постигнала значителна територијална експанзија на сметка на бугарските земји. во Браничево на северозапад и Македонија на југозапад. Тој е прикажан заедно со свети Стефан , еден од првите ѓакони во ранохристијанската заедница во Ерусалим, кој живеел во 1 век и бил убиен поради својата вера. На задната страна на паричката е прикажан Исус како седи на престолот.<p “=””>Ваква монета за прв пат е откриена во Русокастро, кој бил утврден град во времето на ковањето на овие монети. „Наодот е важен, бидејќи ја проширува сликата на досега познатиот тираж на монети во градот“, напишаа во соопштението археолозите од РИМ – Бургас, кои го проучуваат локалитетот .

<p “=””>Стефан Урош II Милутин, познат и како свети крал Милутин, се оженил пет пати, а една од неговите сопруги била бугарската принцеза Ана Тертер, ќерка на бугарскиот крал Георгиј I Тертер. Заштитник и добродетел на Православната црква за време на својот живот, по смртта е прогласен за светец. Денеска неговите мошти се чуваат во црквата „Света Недела“ во бугарската престолнина Софија.Делови од дизајнот на монетата биле копирани од монети ковани во Венеција. „Што се однесува до Христос, оваа монета е директна копија на Христос што седи на венецијанските монети“, изјави за Live Џулијан Бејкер, куратор во делот за средновековни и модерни монети во музејот за уметност и археологија Ашмолијан во Оксфорд, Англија. Наука.не се вклучени во ископувања.

<p “=””>На предната страна на монетата е претставен српскиот крал Стефан Урош II Милутин (лево) заедно со свети Стефан (десно).© РИМ – Бургас

Венецијанските монети почнаа да прикажуваат седнат или устоличен Исус кон крајот на 12 век, копирање на слична слика користена на византиските монети, рече Бејкер. Тој додава дека „седечкиот Христос станал многу истакната иконографска направа од 9-10 век“.

Оваа конкретна монета со Исус на едната и Стефан Урош II Милутин на другата страна не е необична, додаде тој. „Ова е прилично вообичаена монета произведена од средновековното српско кралство за време на периодот кога тие можеа да коваат монети во големи количини благодарение на рудниците [сребрени] на нивната територија“, вели Бејкер. „Овие видови монети се многу чести во јужниот дел на Балканот, особено во западната половина“ во земји како Србија и Грција, вели Бејкер. „Едно откритие од Источна Бугарија е малку поретко, но сепак сосема разбирливо.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа