Израел ја затвора границата! Она што доаѓа е полошо од Хамас! Со 100.000 ракети подготвени да скршат се пред себе!

Израел ја затвора границата!  Она што доаѓа е полошо од Хамас!  Со 100.000 ракети подготвени да скршат се пред себе!

 

Израелската војска денеска забрани пристап до зона на четири километри од либанската граница и соопшти дека намерно ги заглавува GPS услугите таму и на јужниот фронт со Газа како дел од своите операции.

Прекинот на ГПС може да влијае на функционалноста на апликациите, изјави главниот воен портпарол, контраадмирал Даниел Хагари на платформата X, порано позната како „Твитер“.

 

Либански борци на Хезболах денеска истрела наведувана ракета врз израелско село долж северната граница на Израел, при што загина едно лице, а три други се повредени, соопшти израелската медицинска служба. Штула е земјоделска заедница долж границата, лоцирана преку улицата од заедницата Аита ал Шаб. 

Израелската војска соопшти дека извршила контра-напад врз Либан како одмазда со истрелување 12 проектили врз областа Аита ал Шаб, според либански безбедносни извори. Според тие извори, Израел ги гаѓал и јужните либански населби Рмеиш и Рамија. 

После тоа, израелските одбранбени сили (ИДФ) објавија дека денеска е под оган уште еден воен објект на границата со Либан, објави „Тајмс оф Израел“.

 

Засега нема извештаи за можни повредени лица во нападот.

По нападите на Хамас врз Израел и контранападот на израелската армија врз Газа, во последните денови има постојани инциденти долж границата меѓу Израел и Либан, што ја подгрева загриженоста за натамошна ескалација. Проиранската милиција Хезболах е активна во јужен Либан. Хезболах, кој е обучен и финансиран од Иран, се смета за многу помоќен од Хамас.

Од последната војна меѓу Израел и движењето во 2006 година, Хезболах стана многу помоќен. Според последните проценки на израелската армија, таа располага со арсенал од повеќе од 100.000 ракети.

Израелскиот советник за национална безбедност ја предупреди либанската милитантна група да не започне војна на друг фронт, заканувајќи се дека ќе го „уништи Либан“ доколку го стори тоа. Цачи Ханегби рече дека Израел „не сака да биде вовлечен во војна со два фронта“ и го предупреди Хезболах да остане надвор од борбите.

– Се надеваме дека Хезболах, де факто, нема да доведе до уништување на Либан, бидејќи ако таму има војна, резултатот ќе биде тежок – рече тој, алудирајќи на долготрајните закани на Израел за тешки удари на теренот во случај на лансирање од големиот ракетен арсенал на Хезболах.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа