(ВО ЖИВО) Русите го запалија украинскиот аеродром! Воздушна опасност на повеќе области! Хорор во Миколаев, Русите ги разнесоа елитните единици на Украина!

(ВО ЖИВО) Русите го запалија украинскиот аеродром!  Воздушна опасност на повеќе области!  Хорор во Миколаев, Русите ги разнесоа елитните единици на Украина!

Украинскиот комуникациски центар на аеродромот Днипро е уништен

Руската армија го уништи комуникацискиот јазол на радиотехничкиот одред на украинските сили на аеродромот Днепро во областа Днепропетровск во Украина, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

Во изминатите 24 часа руските системи за противвоздушна одбрана соборија 67 украински беспилотни летала и три ракети Хеимарс.

 

Во текот на изминатиот ден украинските сили загубија околу 230 војници во правец на Купјан и Краснолиман. Руската армија одби девет напади во таа област, додека пет украински напади беа одбиени во правец на Доњецк, а Киев загуби до 410 војници и девет единици опрема.

 

Во насока на Керсон, спречена е активност на две украински диверзантско-разузнавачки групи во областа на островот Алешкински, загинаа до 20 војници.

 

Одбиен е напад на правец јужно Доње, при што беа елиминирани до 155 украински војници и уништени се пет единици опрема.

 

На правецот Запорожје, украинскиот напад бил одбиен кај Вербово, силите биле поразени кај Работин, а Киев загубил до 55 војници. Во месноста Малиновка е уништен магацин за муниција.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа