Огромна опасност надвисна над Бугарија поради војната во Израел

Нашите граѓани се широко загрижени дека нашата земја може да стане цел на терористички акти

 

Ексклузивно во БЛИЦ!  Огромна опасност надвисна над Бугарија поради војната во Израел

Ненадејниот напад на 7 октомври на групата „Хамас“ врз Израел го шокираше целиот свет и го привлече фокусот на вниманието. Постојаните вести за жестоки борби и нечуени злосторства ги натераа сите да се згрозат, па дури и земјите кои не се директно загрозени да размислуваат за својата безбедност. 

Крвавите сцени направија многу Бугари да се сетат на уште еден хорор – нападот на аеродромот Сарафово на 18 јули 2012 година, во кој наводно бил вмешан Хамас заедно со Хезболах. 

 

Во врска со оваа алармантна и актуелна тема, БЛИЦ ги праша своите читатели: „ Има ли опасност за Бугарија поради воените дејствија меѓу Хамас и Израел ?

 

Излегува дека голем број Бугари се многу загрижени. 24,35% го избрале одговорот „ Ужас, сега сме помеѓу 2 војни – во Украина и во Израел! Тешко нам! “.

Помирни се 19,47 отсто и гласале: „ Не, далеку сме од нив “.

18,8% воопшто не се возбудени за меѓународната ситуација: „ Не ме интересираат меѓународни драми, туку како да си ги платам сметките “.

Речиси исто толку, пак, сметаат дека заканата е голема – 18,58% .

12,73 отсто се загрижени за повторување на нападот во Сарафово.

„ Не можам да судам “ го избрале 6,07 отсто .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа