Терористите на Хамас „силувале девојчиња над телата на нивните пријатели“ додека вршеле „втор холокауст“, изјавија членовите на британските семејства на израелските затвореници заробени од вооружени напаѓачи на прес-конференција во Лондон, објави Дејли мејл.

Двајца британски државјани, Ноам Саги и Шерон Лифшиц раскажале како нивните постари родители биле откорнати од креветите и насилно однесени во Газа од Хамас заедно со нивните шестмесечни деца. Тие ги повикаа владите да помогнат во нивното враќање, истовремено осудувајќи ги постапките на напаѓачите. 

 

„Не требаше да бидам овде денес, морав да одам во Хитроу да ја земам мајка ми. Јас сум тука за чисто зло“, рече Ноам.

„Во саботата наутро, кибуцот во кој сум роден и израснат се разбуди од масакр – втор холокауст. Претежно мали деца и стари луѓе. Го запалија местото до темел, ги застрелаа кучињата. Ништо не остана.’

Тој опиша како семејствата кои живеат во кибуц биле „гасирани, запалени, заклани, убивани и киднапирани“. 

„Луѓето кои го преживеаја Холокаустот се најдоа пред нов. Еден од заложниците бил вклучен во „Транспортот на децата“, рече 53-годишниот Ноам, мислејќи на операцијата за евакуација на еврејските деца од нацистичка Германија. 

„Тие зедоа толку многу од нашата заедница. Тоа се нашите деца, нашите родители. Мајка ми ја одведоа, ѝ го исклучија кислородот за да ја стават на велосипед… Мораш да си голем ѕвер за да кренеш 85-годишник од креветот, нели?“, праша 52-годишниот старата Шерон низ солзи.

Според нив, меѓу киднапираните заробеници имало и шестмесечно бебе. На прес-конференцијата беа прикажани фотографии од однесените. 

Шестмесечните Ариел, Тамир Адар, 38, Јафа Адар, 85, Ноам Елиаким, Дикла Аава, 50, Дафна Елијаким, Тајмер Елиаз Арава, 17, како и Ела Елиаким, Нахал Оз и „Абигејл“, чија возраст има не е откриено, се знае дека тие биле однесени против нивна волја во Газа.

Ноам е психолог по професија и живее во Лондон, пораснал во Кибуц Нир Оз. Неговата 75-годишна мајка Ада Саги беше земена како заложник на 7 октомври. 

„Ништо не слушнавме. Она што не одржува е тоа што мојот син има баба и сакам да биде со неа на следниот роденден. Она што ме одржува понатаму е тоа што секој од овие луѓе е дел од едно семејство – ме научија да пливам, ме научија еден плус еден. Така пораснавме. Ќе дадам се од себе за нив“, изјави Ноам.

Шерон Лифшиц (52) е уметник и академик чии родители, мировни активисти на возраст од 85 и 83 години, исто така беа земени како заложници.

„Имам многу пријатели, многу христијани, муслимани, будисти, хиндуси. Не ми е гајле, ајде да се собереме, да ги вратиме овие деца дома“, рече таа.

„Татко ми ќе речеше, имам 83 години, имав одличен живот, немој да се плеткаш со мене, да се плеткаш со децата на моите соседи, бебињата. Ве молиме да се справите и со нив.

„Татко ми го помина животот работејќи за мир. Јас сум неговата ќерка. Јас барам мир. Сега мора да дејствуваме заедно за да се бориме со оваа омраза со љубов. Тие не се дел од оваа војна. 

Како што започна конференцијата, презентерот одржа страстен говор пред да им даде збор на Ноам и Шерон.

„Хамас… е модерен одред на смртта. Тие одеа од врата до врата, ги грабнаа бебињата од нивните мајки и децата од нивните кревети и брутално, ладнокрвно ги колеа“, рече таа.

„Девојките беа силувани поради телата на нивните пријатели, многу преживеани беа киднапирани.

„Овие ужасни чинови беа прославени на улиците на Техеран, Газа, па дури и некои овде во Лондон.

„Никогаш во Израел не сме доживеале таков трауматичен настан за кој ќе бидат потребни години, ако не и генерации, за да се надмине.

„Ова е најголемата заложничка криза со која се соочи светот во последните децении.

Додека членовите на британските семејства на израелските заложници зборуваа за маките на нивните најблиски, најмалку 100 луѓе отпатуваа од ОК во Израел за да служат во израелската армија.