„Денес е последниот ден од месецот посветен на Бжежински. Знаете дека не сум негов обожавател, но тој ги објаснува работите прилично кратко и прецизно, а тоа е многу ценето во нашите математички кругови (нели проверивте колку Бугарските научници на возраст без пензионирање, кои се занимаваат со математика, се во првите 2% од најдобрите научници во светот?Проверете и добро запомнете колку ги има.Немојте да се чудите ако е еден.Да се ​​надеваме дека ќе станат повеќе )“, напиша математичарот проф. Николај Витанов, правејќи ја својата секојдневна анализа за тоа што се случува на бугарскиот политички фронт и на фронтовите во Украина и Израел.

“И така

 

Збигњев Бжежински (30 ден)

…… Одиш во Париз, или одиш во Португалија, одиш во Полска и прашуваш: „Кој си ти?“ Ќе ти кажат, ние сме Португалци, ние сме Шпанци, ние сме Полјаци. Кои се вистинските Европејци? Луѓето во Брисел, бирократијата на ЕУ. Европа не успеа да го помине нивото на патриотска идентификација со концептот………..

 

Така-а-а-ах, човекот ти кажува каде е проблемот на Европа. Нема поистоветување со тоа што си Европеец. Единствените кои се идентификуваат како такви се бриселските бирократи. Системот дома-странски работи, а европските земји ја сметаат бриселската бирократија за странска. И не ја сакаат. Убаво, а?

 

Во оваа ситуација, бриселските бирократи продолжуваат да се борат да командуваат со земјите-членки. И системот силно чкрипи . Да го прочитаа Бжежински, ќе погодат зошто системот крцка.

 

Во ред, го испраќаме Бжежински со почести. А што доаѓа од утре? Па, еве доаѓа оној на кој сум поголем обожавател – дедо Хенри Кисинџер. Ќе видите колку интересни ќе бидеме со дедо Хенри.

 

Кај нас куклената претстава и пазарењето одат рака под рака. Додека претседателот ги разјаснува заканите за националната безбедност, министерот за одбрана ги мери улиците на Брисел и потпишува ….договори за помош на Украина. Зошто тука нема изненадувања? Дали е тоа доволно за денес? Доста е од тебе.

 

Која беше работната теорија овде? Се формираше племе на продавачи, кое се инсталираше на врвот на власта за да го продаде бугарскиот национален интерес и да ги реализира странските интереси. Ашколсун, баба, машала, има бајка.

Ама да го оставиме бугарскиот циркус и куклената претстава и да одиме во војни.

 

Денеска е 6-ти ден од војната во Израел и Палестина. Тоа што ти го напишав на самиот почеток. На израелската армија и се потребни 10 дена да го истисне Хамас од израелска територија. Притисокот оди според прогнозата и до крајот на неделата се очекува да биде факт.

 

После тоа се очекува нешто што ти го опишав со реченицата.

Сè ќе гори, крв ќе тече како река, а живите ќе им завидуваат на мртвите

Дека сум во право, телевизиите веќе почнаа да покажуваат. Патем, овие рамки ќе почнат да ги кријат . Затоа што тоа што ќе се случи во Газа не е нималку демократско и хумано.

 

Двојството, сепак, ве издава. Можете да разговарате со небото за тоа колку е лошо во Украина. Ова е демократско. Сепак, воопшто не е демократски да се фали колку е лошо во Газа. Демократи, пријателе, демократи, како.

 

Саркалдарам таслари јурдек будали. Истурете им грав во тавата и нека си ги плеснат стомаците на саркардарамските каменери и нека го продаваат националниот интерес. И доста од тоа.

 

Војната во Украина

Ние сме бомбардирани со дезинформации за огромните украински успеси. И имаме цврст критериум за тоа кога украинската армија ќе биде успешна. Кога ќе го фати Токмак, го чекаме веќе на 14. Ќе скокнам, но во ред е – малку ракија за дезинфекција против Ковид и грип плус кисела краставица, го олеснува чекањето.

Инаку, на фронтот – го следиме руското активирање околу Авдеевка. Не е лоша идејата – да се отстрани украинскиот гарнизон од силно утврдената Авдеевка и да се натераат да ги бранат околните села. Ајде да видиме што ќе се случи.

Инаку, мелниците по Бахмут и Работино работат, на север, покрај Купјанск, Русите полека напредуваат. Доаѓа интересна зима. Особено ако ситуацијата во Газа се влоши. И таа е за да се заглави.

Конечно, да видиме што ќе се случи со прогнозите за корона вирусот.

Прогноза – нема да има пренатрупаност на болниците. Валидност – веќе 445 дена.

Прескокнавме пред 365 дена. А што беа тие 365 дена, абе мои копилиња?

Предвидување – нема да има дифузно ширење на вирусот. Валидност – веќе 547 дена. 18 месеци е 547 дена. Да, поминаа 18 месеци. Но, поминаа година и пол, драги мои.

Кога ќе дојдат следните епидемии, тогаш ќе ги извадите бројките од овие записи и ќе споредувате. И така ќе знаеш кој колку вреди.

Валидна година и пол прогноза. Утре го започнуваме 19-тиот месец.

Па, кој може, може. Оние кои не можат – го ставаат клунот во калта и почнуваат аматерски да го меурат.

Дали забележувате како бројачите незабележливо се вртат и бројот на записи што треба да се подобрат се зголемува. 547 дена, мои мали надрилекари. Тендец – Штајгенд, како што велат Германците.

Сегашниот бран се развива како што се очекуваше. За разлика од другите, ти велам – полека. Знаете дека мора да ја завршите својата работа без паника и да внимавате да не го повлечете чкрапалото. Нема кој да ве заштити.

Полека влегуваме во брановата фаза, кога состојбата нема да може добро да се контролира од здравствените власти . Случаите надминаа 500 дневно.

Забележете го зборот полека. Случаите допрва треба постојано да надминуваат 500 дневно. РЗИ сè уште можат да ја контролираат ситуацијата, иако ќе им станува се потешко.

За разлика од другите набљудувачи кои предвидуваат 40.000 случаи дневно во декември, јас ви велам: смирете се. Случаите нема да растат со тоа темпо. И ако сте внимателни, овој бран може да се игра веќе на крајот на ноември.

Само внимавајте до средината на ноември, едноставно е – не брзајте каде што има многу луѓе, подалеку од кашлачите ако е можно. Ова е доколку сакате бранот да си замине и да нема проблеми на новогодишните празници.

Ако одлучите да – го зголемите коефициентот на пренесување на инфекцијата, влезете во неволја . Можам да ти покажам пат по кој треба да одиш, но можам да те натерам да го одиш.

Тоа е точно.

Еве ја шестата страница од содржината на мојата книга за Јапонија. Содржи опис на периодот Сенгоку, или како што се нарекува уште – периодот на појавата на хероите во провинциите.

Интересен период полн со бифуркации. Прилично е интересно да се прочита за Курода Канбе или за сенката на тигарот од кланот Таира, па оттука и Таира но Кагетора или како што е попознат кај нас – Уесуги Кеншин – непоразен на бојното поле, поразен само со смрт.

Ви посакувам здравје и успех, а вирусите и војната да се држат подалеку од вас“, напиша проф. Витанов на својот личен Фејсбук профил.