СТИГНАА ЧЕСТИТКИ ОД БРАТСКА РУСИЈА ЗА ПОБЕДАТА НАД БУГАРСКИТЕ ФАШИСТИ И АЛБАНСКИТЕ БАЛИСТИ! Повеќе од 24 илјади животи на македонските партизани беа дадени за Победата

На македонските пријатели им го честитаме Денот на народното востание – 11 Октомври!
На овој ден во 1941 година, храбрите борци му дадоа отпор на фашизмот, што стана значаен придонес за светската борба со „кафеавата чума”! Свето го почитуваме споменот на сите жртви – повеќе од 24 илјади животи на македонските партизани беа дадени за Победата: секој четврти од над сто илјади народноослободително движење, во чиишто редови се бореа и стотици наши сонародници!
Вечна им памет на паднатите, вечна им слава на живите херои!
Можно е да е слика од 1 лице и споменик
Сите реакции:

Гордана Јовановска Македонска, Hristo Nanov и 172 други

20 коментари
5 споделувања
Ми се допаѓа

Коментирај
Сподели
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа