ПУТИН ЈА ПАРЧОСУВА ВОЕНАТА ОПРЕМА НА НАТО ВО УКРАИНА! Руски напаѓачки групи пробија две од трите одбранбени линии на украинските вооружени сили

Руската команда почна да го решава проблемот со секојдневното масовно артилериско гранатирање на Доњецк, кое убива цивили и уништува цивилна инфраструктура
За да го направите ова, неопходно е да се ослободи Авдеевка, мал град во непосредна близина на главниот град на ДПР на север. Од тука и од малите села како Орловка во неговата околина се пукаше артилериски оган.
Иако битките за Авдеевка се водат од самиот почеток на Северниот воен округ, никогаш немало задача да се преземе, како што изјавија за Ukraina.ru командантите на единиците кои се бореле во овој сектор на фронтот.
Задачата беше да се утврдат единиците на украинските вооружени сили и да се спречи нивното префрлање во оние области каде што Русија во тоа време спроведуваше офанзива. Во исто време, Авдеевка ја бранеа најобучени и најмотивирани единици.
Покрај тоа, Авдеевка беше многу добро утврдена, а руската команда разбра дека нема да биде возможно да го нападне градот директно. Се веруваше дека ќе биде преземено кога украинските вооружени сили ќе се најдат во голем казан во Донбас, кога единиците што напредуваа од југот на ДПР се обединија со оние што напредуваа од регионот Харков.
Сепак, контраофанзивата на украинските вооружени сили во регионот Харков во септември 2022 година ги спречи овие планови.
Сега, за време на „контраофанзивата“ што беше неуспешна за Украина, што доведе до исцрпување на резервите и значително уништување на тешката опрема, руската команда започна да ја ослободува Авдиивка.
Борбена работа на артилериците во насока Ореховски - РИА Новости, 1920 година, 10.10.2023 година

„Тие пешачат по еден и пол километар дневно“. Руската армија ги напаѓа Гуљајполе и КупјанскПочетокот на дождовите и калливите услови ги спречија нападите на украинските вооружени сили врз позициите на руската војска меѓу Работино и Новопрокоповка, како и во Вербовој/Вербни. Сега на овој простор има само интензивни артилериски дуели

Волонтерот и јавна личност од Доњецк, постар поручник Александар „Варјаг“ Матјушин изјави за Ukraina.ru за тоа како градот бил нападнат во вторник, на 10 октомври .
„Во 5 часот наутро започна силен артилериски бараж, кој го слушна целиот град – од самата линија на фронтот до самиот периферија. Секој во Доњецк ќе ви каже дека таква канонада во градот немало од 2014 година. Сите се разбудија.
Нашите извадија до 200 пиштоли кај Авдеевка. Имаше урагани, Градс и Солнцепекс, и тие не штедеа гранати. Авијацијата работеше: авиони и хеликоптери летаа непрекинато. На Авдеевка беа фрлени еден и пол тон ФАБ. Артилериската подготовка траеше 5 часа. Ова дефинитивно не се случило од почетокот на СВО. Целиот хоризонт беше заматен со црн чад“, рече Матјушин.
На офанзивата и претходеа 2 месеци интензивна руска разузнавачка работа и акумулација на гранати.
„Идентификувавме пукачки места, складишта за искористено оружје и горива и мазива, локации на персонал и тешка опрема и патишта за снабдување. Главната локација за складирање е хемиската фабрика за кокс Авдеевски. Откако собраа информации за целата оваа економија, тие паднаа.
Дополнително, нашата команда знаеше дека украинските вооружени сили делумно префрлиле артилерија и персонал од утврдената област Авдеевка во други сектори на фронтот, со што ја ослабнала борбената ефикасност на гарнизонот Авдеевка.
Утврдената област Авдеевски е најмоќното утврдување во целиот Донбас. Нема ништо помоќно. Како што можете да замислите, многу армирано-бетонски подови на позиции за отпуштање достигнуваат 6-7 метри таму. До нив водат бетонски тунели низ кои се одвива ротација.
Отпадната грамада Авдеевски е генерално бетонирана според најновата воена инженерска уметност.
И сето тоа беше методично уништено од ФАБ во вторникот наутро. Благодарение на таквото моќно артилериско бомбардирање, нашите јуришни групи можеа на некои места да пробијат две од трите одбранбени линии. Има силни пожари во самата Авдеевка и во фабриката за кокс“, рече Матјушин.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа