(ВИДЕО) Драма во Израел, спремни нуклеарни проектили! Стигна страшна порака: Пукајте без милост, време е за судниот ден!

(ВИДЕО) Драма во Израел, спремни нуклеарни проектили!  Стигна страшна порака: Пукајте без милост, време е за судниот ден!

Споделете ја веста

Ревитал Готлив, член на партијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, повика на употреба на најсилното оружје во борбата против Хамас.

Ревитал Готлив, член на Кснет од редовите на Ликуд, партијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, повика на употреба на најсилното оружје во борбата против Хамас .. Таа рече дека израелската армија треба да ги користи ракетите Ерихон за да го „срамни со земја Појасот Газа“.

– Оружје на судниот ден. Ова е мое мислење. Господ нека ни ја сочува сета сила. Само експлозија што го потресува Блискиот Исток ќе го врати достоинството, силата и безбедноста на оваа земја! Време е за судниот ден. Истрелување на моќни проектили без ограничувања. Инаку ништо не направивме. Не со пароли, со продорни бомби. Без милост! – рече Готлив во вторникот.

 

Што е „Ерихон“?

„Јерихон“ е тип на израелска интерконтинентална балистичка ракета (ИЦБМ) која може да погоди цели насекаде во светот. Израел ја разви оваа ракета во текот на 1960-тите, долга е 15 метри и тежи околу 30 тони.

Досегот што може да го достигне е помеѓу 4.800 и 6.500 километри. Се верува дека Израел има меѓу 100 и 200 нуклеарни боеви глави, но тоа никогаш не е официјално потврдено или демантирано.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа