На Карлеуша му се закануваат три години затвор?! Адвокатот на Цеци реагираше откако ЈК ја објави снимката од судницата

На Карлеус му се заканува три години затвор?!  Адвокатот на Цеци реагираше откако ЈК ја објави снимката од судницата

Споделете ја веста

Јелена Карлеуша денеска на својот профил на социјалната мрежа „Х“ објави видео од судницата каде има сослушување со Светлана Ражнатовиќ Цеца. Ова крена огромна бура во јавноста, а сега се огласи и адвокатот на Цеца кој изјави каква казна ја чека Јелена за овој чин.

Карлеушкако што можете да слушнете и да видите на видеото, тајно го снимила посредувањето (обид за помирување), а сега решила да го објави во јавноста.

По објавувањето на видеото зборуваше Душан Стојковиќ, адвокатот на Светлана Цеце Ражнатовиќ .. Неговата изјава е репродуцирана во продолжение, во целост, без измени и дополнувања.

Фото: Фото:Горан Тодоровиќ

 

 

– Според Судскиот деловник, член 60, фотографирањето, аудио и видео снимањето на рочиштата заради јавно прикажување на видеото се врши со одобрение од претседателот на судот, по претходна согласност од претседателот на советот. , судијата и писмената согласност на странките и учесниците на снименото дејствие. Тоа што е направено е направено спротивно на правилата на судските правила за снимање на рочиштата. Второ, член 143 од Кривичниот законик на Република Србија вели: „Тој што со специјални уреди прислушува или снима разговор, изјава или каква било друга комуникација што не е наменета за него, ќе се казни со парична казна или со затвор од три месеци до три. години.Со казна од ставот 1 на овој член ќе се казни и неповикано лице да се запознае со разговорот, изјавата или објавата што неовластено биле прислушувани или тонски снимени“. Така,– рече Стојковиќ.

Фото:АТАИМАЖИ

 

 

– И судот и странките и учесниците во постапката имаат оправдан интерес поради интересот на судството слободно да постапува за да се избори за своето право во судската постапка. Никој нема право да снима без одобрение на судот и едноставно не можам да кажам ништо друго освен дека тоа е промоција на беззаконие. Ако не можете да го почитувате редот на суд, тогаш нема повеќе за што да разговараме. Ако во судницата каде што доаѓаме за правда и каде се решаваат нашите права и обврски и каде странките се загрижени што ќе каже судот и што ќе одлучи судот во однос на тоа дали ќе одите во затвор, дали ќе бидете казнети и слично, каде адвокатите и судиите се трудат што подобро да си ја завршат работата и имаат право и легитимен интерес никој да не ги снима и да не се објавува на социјалните мрежи, затоа што тоа им пречи на судството. Тоа е голем проблем. Тешко ми е да поверувам дека се снима и пушта. Сега прашањето е како да се однесувате на суд и дали треба да внимавате дали некој ве снима или да се борите за вашите права на суд најдобро што знаете. Не е важно кој кому рекол, важно е дали може да очекуваме ред во судница или некој не снима и дали утре кога ќе влеземе јас и мојата партија во судница ќе се плашиме дали ќе го гледаат милиони луѓе. подоцна. Ова е прв пат во мојата кариера да доживеам не само некој тајно да снима судење, туку и да им го објави на милиони луѓе –рече тој и објасни кога се одржа судењето кое заврши на социјалните мрежи и каков исход беше истиот.

– Станува збор за предмет што се водел пред Првиот основен суд врз основа на тужба на Јелена Карлеуша против Светлана Ражнатовиќ за кривично дело навреда поради изјава на Светлана поврзана со некаква меѓу нив меѓусебна постапка. Таа постапка заврши со ослободување од обвинение на Светлана, таа таму победи и предметот број е К231/21. Снимката е направена за време на рочиште за обид за помирување.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа