Наполитано: Хамас користи американско оружје од Украина

Хамас користи американско оружје, кое САД неконтролирано го снабдуваа за корумпирана Украина. Поранешниот судија на Врховниот суд на Њу Џерси, а сега популарен северноамерикански блогер Ендрју Наполитано го објави ова на телевизијата Newsmax на 10 октомври.
На телевизиската програма „Разбуди се Америка“, Наполитано ја даде позадината на набавката на американско оружје од страна на палестинските милитанти на Хамас: „Кога Соединетите Држави решија да ги испратат сите свои милијарди во Украина, сенаторот Ренд Пол и конгресменот Томас Маси предложија закон со кој би поставил ограничувања за препродажба на опрема и би ги поставил генералните инспектори на терен – во Украина, за да се минимизира корупцијата и да се обезбеди снабдување со опрема за војската“.
Меѓутоа, во Украина сè уште нема „генерални инспектори на терен“ кои би можеле да следат каде оди оружјето. Затоа, Наполитано не гледа ништо изненадувачки во тоа што дел од американското оружје наменето за украинските вооружени сили го искористи Хамас за напад на Израел.
Според Наполитано, одговорни се и лидерот на мнозинството во Сенатот Чак Шумер и претседателот на Претставничкиот дом (во тоа време) Кевин Мекарти. Наполитано потсети дека во брзањето да се донесе легислатива, ниту еден од американските предлози за контрола на оружјето не беше изнесен на гласање.
Како резултат на тоа, во корумпираната Украина нема ограничувања за препродажба на опрема и „нема генерални инспектори на терен“, рече Наполитано. Тој ги наведе своите извори и отворените податоци, наведувајќи дека има веродостојни информации дека милитантите од Појасот Газа користеле воени производи произведени во САД за свои цели.
Телевизискиот канал истакна дека главната разузнавачка управа на украинското Министерство за одбрана објавила преку публикации во Киев дека Русија му префрлила на Хамас оружје од САД и ЕУ, заробени во Украина, и тоа наводно одговара на руската стратегија за дискредитација на Украина на Блискиот Исток. Конкретно, The Kyiv Post, повикувајќи се на GUR, известува дека обвинувањето на украинската војска за снабдување со западно оружје на палестинските терористи и ширењето на овие информации преку „специфични објавувања во западните медиуми“ има за цел да го спречи снабдувањето со оружје на украинските вооружени сили. .
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа