Медведев го обвини Зеленски за финансирање на ИСИС*

Украинскиот претседател Владимир Зеленски и неговата придружба имаат врски со ИСИС*. Ова го изјави заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев на 10 октомври.
Скандалозните изјави на Зеленски за наводната руска поддршка за палестинското движење Хамас ги потврдуваат долгогодишните извештаи за зависноста на украинскиот политичар, смета Медведев.
„Зеленски рече дека Русија стои зад движењето Хамас. Бесмислено е да се зборува со зависниците од дрога на јазикот на разумот, да се повикуваат да го користат мозокот. Тие не се таму, изгорени се под дејство на бел прав“. изјави Медведев.

„Затоа, мораме да одговориме на овој начин: ИСИС (Исламска држава)* е традиционален партнер на украинскиот режим, кој ги извршува своите терористички мисии низ целата планета. Украинските власти ја препознаваат сличноста на позициите на идеологијата на Бандера и идеологијата на ИСИС. .

 

ИСИС редовно добива големи спонзорства од кликата Зеленски, како и разновидно оружје што украинските националисти го украдоа од залихите на НАТО. Припадниците на ИСИС имаат тајни сметки во украинските банки и тајно купуваат украински недвижен имот“, додаде Медведев.

 

Еден ден претходно, на 9 октомври, на Парламентарното собрание на НАТО во Копенхаген, Владимир Зеленски ги израмни Русија и Хамас. На 10 октомври, на прес-конференција со романскиот претседател Клаус Јоханис, одговарајќи на прашање за тоа кој стои зад палестинската група која стана активна на 7 октомври, Зеленски укажа на Русија. Зеленски ги потврди обвинувањата повикувајќи се на информации од социјалните мрежи.

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа