Коста К и татко му пукале во силуети на луѓе, пукале и во етничко село! Нови детали од обвинението против Владимир К.

Коста К и татко му пукале во силуети на луѓе, пукале и во етничко село!  Нови детали од обвинението против Владимир К.

Споделете ја веста

Вишото јавно обвинителство во Белград денеска поднесе обвинителен акт против Владимир и Миљана Кецмановиќ, родители на дете кое на 3 мај 2023 година уби 10 лица, од кои девет деца, а повреди уште шест пукајќи во двата пиштоли на неговиот татко. во основното училиште „Владислав Рибникар“ од кое има и пет деца.

Во обвинението е опфатено одговорното лице на Стрелачкиот клуб „Партизан практично стрелање“, Ратко И., како и Немања М, инструктор во тој клуб каде споменатото дете научило да пука од воздух и огнено оружје.

Се обвинува Владимир Кечмановиќ дека сторил кривично дело Тешки дела против општата безбедност.

Фото:принтскрин

 

Според изјавата на обвинителот, мајката на момчето е убиецот на Миљане пријавен за кривично дело Недозволено изработување, држење, носење и тргување со оружје, а Ратко И. и Немања М. за кривично дело Давање лажна изјава.

Го тренирал својот син да гаѓа цели една година

 

Имено, постои оправдано сомневање дека Владимир Кечмановиќ во периодот од една година пред трагедијата во основното училиште „Владислав Рибникар“ го обучувал својот 13-годишен син да ракува со воздух и огнено оружје, како и со соодветната муниција и да пука. на цели.

 

„Постои сомневање дека во три наврати го носел во стрелачкиот клуб „Партизан Практично стрелање“ и на отворен простор во етно селото Гостобљује во Мионица и покрај тоа што таквата активност и тренинзи очигледно не се соодветни за неговата возраст. – се наведува во соопштението на обвинителството.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа