Според грчката историја Александар бил грк кој потекнувал од хеленско племе и ја ширел хеленската култура

Александар Велики потекнува од едно од неколкуте грчки племиња, пред обединувањето на островите и копното на Грција.
Се прогласи за Крал на Хелените и се обиде да го шири хеленското знаење низ целиот свет.
Преку своите кампањи, тој успешно воведе филозофија, историја, наука и уметност за понатамошно просветлување на населението
Фото: Александар Велики и судбината од Бернардино Меи, 1667 година.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа