Следува хаос! Израел ја започнува опсадата на Газа, ова значи само едно! САД објавија што ќе се случува во следните неколку часа!

Следува хаос!  Израел ја започнува опсадата на Газа, ова значи само едно!  САД објавија што ќе се случува во следните неколку часа!

 

Рашири го зборот

Израел започна „тотална опсада“ на Појасот Газа по нападот без преседан на палестинската екстремистичка организација Хамас.

NBC News пренесува дека ова денеска го соопшти израелскиот министер за одбрана Јоав Галант.

– Наредив целосна опсада на Појасот Газа . Нема да има струја, храна, гас, се е затворено. Ние се бориме со човечките животни и постапуваме соодветно –рече Галант.

Американската телевизија јавува дека тој е министер во израелската владаПремиерот Бенјамин Нетанјаху претходно беше командант на израелските одбранбени сили (ИДФ), како што официјално се нарекува војската на земјата.

 

Да потсетиме, бројни американски претставници изразија мислење дека Израел ќе започне копнена операција во Појасот Газа во рок од 48 часа.

 

Галант исто така го кажал ова откако ја проценил ситуацијата заедно со офицерите на Јужната команда на ИД.

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа