Шок! Ова води кон светска војна! Хамас откри кои сили директно го поддржале нападот врз Израел!

Шок!  Ова води кон светска војна!  Хамас откри кои сили директно го поддржале нападот врз Израел!

 

Споделете ја веста

Милитантната група Хамас денеска потврди дека има директна поддршка од Иран за нападот врз Израел.

Ова го изјави портпаролот на Хамас Гази Хамад за Би-Би-Си.

 

Во нападите врз Израел загинаа најмалку 300 луѓе, а повеќе од 1.800 беа повредени. Од друга страна, во нападите на израелските сили на Појасот Газа, загинаа 256 Палестинци, додека 1.788 беа повредени.

За можната вмешаност на Иран во денешниот напад на Хамас врз Израел се зборуваше вчера во една од објавите на социјалната мрежа Х, во која се наведува дека успехот на Русија во Украина го охрабрил Иран да преземе акција.

„Иран има за цел конфронтација со Израел и САД. Успехот на Русија во Украина го охрабрува Иран да стави крај на деценијата непријателска американска надворешна политика на Блискиот исток. Банкротираната американска влада штотуку беше поканета во нова војна. Времето е во право. Владата на САД е принудена да печати трилиони долари додека се бори да го сервисира новиот долг.Друга војна ќе доведе до значително зголемување на инфлацијата и забрзан економски пад на САД.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа