Пресврт! Нетанјаху најави: Ги уништивме!

Пресврт!  Нетанјаху најави: Ги уништивме!

Споделете ја веста

 

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека земјата тргнала во долга и тешка војна и дека првата фаза ќе биде завршена во наредните часови.

– Првата фаза завршува во овие часови со уништување на поголем дел од непријателските сили кои навлегоа на нашата територија. Во исто време тргнавме во офанзива и ќе продолжи без резерва и без одмор – додека не се постигнат целите. Ќе ја вратиме безбедноста на граѓаните на Израел и ќе победиме – изјави Нетанјаху по состанокот на владата.

 

Меѓу одлуките донесени од кабинетот за безбедност е и прекинот на снабдувањето со електрична енергија, гориво и стоки за Појасот Газа.

 

Израелската влада одобри уништување на воените и командните капацитети на Хамас. Тие рекоа дека овој потег ќе ја затвори способноста и подготвеноста да се закануваат и да ги напаѓаат израелските граѓани за многу години.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа