Словачка ја прекина воената помош за Украина – Политико

▪️Словачката привремена влада соопшти дека престанала да испраќа дополнителна воена помош за Украина бидејќи политичките партии кои се противат на таквата поддршка преговарале за формирање постизборна коалиција.

💬„Бирократската влада на Словачка во заминување повеќе нема да испраќа воена опрема во Украина“, изјави владиниот портпарол.

Се известува и дека пред ова Министерството за одбрана на земјата ја разгледувало можноста за испраќање нов пакет помош.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа