Поранешен вработен во британската М: Ако се прекине спонзорството на Украина, конфликтот може да заврши во зима

Украинска војска - РИА Новости, 1920 година, 10.07.2023 година

Ако се прекине спонзорството на Украина, конфликтот може да заврши во зима, изјави поранешниот британски дипломат и поранешен вработен во МИ6, Алистер Крук во интервју за каналот Јутјуб Judging Freedom .
„Сè навистина пропаѓа во најширока смисла, и ако нема финансирање, тогаш ми се чини […] сегашната фаза на конфликтот ќе заврши оваа зима“, рече тој.
Експертот потсети дека американскиот национален долг расте експоненцијално и ако Белата куќа продолжи да доделува огромни средства за Киев, ситуацијата ќе стане ќор-сокак не само за САД, туку и за цела Европа.
Во исто време, објасни Крук, на вооружените сили на Украина им снемуваат резерви и на работна сила и на оружје, времето наскоро ќе се влоши, што ќе го отежне напредувањето на пешадијата и едноставно нема да има начин да се платат војниците плати поради немање пари во касата. А веќе има повеќе од доволно случаи на дезертирање, нагласи Крук.
Украинските војници веќе петти месец спроведуваат контраофанзива на правците Јужнодонецк, Артемовск и Запорожје, фрлајќи во борбени бригади обучени од НАТО и вооружени со странска опрема. Во четвртокот, рускиот претседател Владимир Путин изјави дека од 4 јуни, украинските вооружени сили изгубиле над 90 илјади луѓе, 557 тенкови и речиси 1.900 оклопни возила.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа