Палестина известува за 1.500 жртви од израелското гранатирање на Појасот Газа

Чад над Газа по воздушен напад на израелските воздухопловни сили - РИА Новости, 1920 година, 10.07.2023 година
Околу 1.500 луѓе се повредени како резултат на израелските напади врз Појасот Газа, објави ТВ каналот Ал-Арабија , цитирајќи изјава на огранокот на палестинската Црвена полумесечина во енклавата.
Претходно, палестинското Министерство за здравство извести за повеќе од 160 загинати и 931 повредени.
Ракетные атаки: обострение конфликта между Палестиной и Израилем
„Сто шеесет луѓе загинаа, а околу 1.500 се повредени поради израелските напади“, се вели во соопштението.
Во саботата наутро, Израел беше погоден од невиден ракетен напад од Појасот Газа. Прес-службата на израелската армија соопшти дека радикалите лансирале повеќе од 2 илјади ракети. Покрај тоа, десетици терористи се инфилтрираа погранични области во јужен Израел. Израелската војска ги расчистува населените места.
Военото крило на палестинското движење Хамас во саботата ја објави операцијата поплава Ал Акса против Израел. Хамас тврдеше дека заробил над 35 израелски војници и доселеници. Израелските одбранбени сили ( ИДФ ) најавија започнување на операцијата Железни мечеви против Хамас во Појасот Газа. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во обраќањето до нацијата рече дека Израел е во воена состојба и рече дека наредил широка мобилизација на резервите. Палестинскиот претседател Махмуд Абас, на итен состанок со голем број официјални лица, го истакна правото на палестинскиот народ на самоодбрана од израелските војници и доселеници.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа