Овој генерал ќе го собори Зеленски?! Во Украина се зголемува метежот, има се повеќе барања за избори – дури и Кличко има добри шанси!

Овој генерал ќе го собори Зеленски?!  Во Украина се зголемува метежот, има се повеќе барања за избори - дури и Кличко има добри шанси!

Споделете ја веста

„Подготвен сум за избори. Мислам, подготвени сме ако е потребно“, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски на 8 септември и додека сите се сомневаат во неговата способност да „владее“, тие истакнуваат дека украинскиот генерал Валериј Залужни е сериозна закана. до него!

Американскиот сенатор Линдзи Греам, републиканец, го посети Киев на 23 август, а потоа отворено го покани Зеленскида организираат избори. Ројтерс тогаш протолкуваше дека изборите не може да се одржат поради воената состојба, која се продолжува на секои 90 дена.

Законот истекува на 15 ноември, поради што не се одржаа парламентарните избори кои требаше да се одржат во октомври. Претседателските избори беа закажани за март следната година и се зголемува дипломатскиот притисок од Европа тие да се одржат тогаш. Зеленски во четвртокот престојуваше во Гранада, на состанокот на Европската политичка заедница, каде веројатно на билатерални средби се разговарало и за оваа тема.

 

Зеленски му одговори на сенаторот Греам дека е неопходно да се обезбедат околу 130 милиони долари за спроведување на изборите, што ќе претставува безбедносен предизвик – како да се организираат во области кои постојано се под напади од руските сили.и како да се гарантира дека Русите нема да ги нападнат избирачките места?

 

Тој го покрена и прашањето за 6-те милиони луѓе кои се надвор од Украина и имаат право на глас, како и за окупираните територии каде Русија неодамна одржа избори. Темата предизвика интерес во украинската јавност, каде што некои претставници на граѓанското општество побараа да не размислуваат за тоа.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа