Колку голема работа! Путин откри што е пронајдено во телото на Пригожин, ова менува се!

Колку голема работа!  Путин откри што е пронајдено во телото на Пригожин, ова менува се!

Споделете ја веста

Во телата на жртвите од авионската несреќа во која загина поранешниот шеф на Вагнер, Евгениј Пригожин, пронајдени се фрагменти од рачна граната, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

Пригожин загина во авионска несреќа северно од Москва на 23 август, два месеци откако го предводеше неуспешниот бунт против највисоките руски функционери, пишува Скај њуз.

Абортираниот бунт, за време на кој тој побара разрешување на министерот за одбрана Сергеј Шојгу, беше најголемиот предизвик за владеењето на претседателот Путиноткако дојде на власт во 1999 година.

Русија соопшти дека ја потврдила неговата смрт во несреќа по ДНК анализа, но не ја открила причината.

Тој беше погребан на гробиштата во Санкт Петербург опкружен со семејството и пријателите, објави неговиот ПР тим.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа