Дали сме подготвени за ова?! Зборовите на Путин го запалија светот! Рускиот лидер најави промени какви што човештвото не видело!

Дали сме подготвени за ова?!  Зборовите на Путин го запалија светот!  Рускиот лидер најави промени какви што човештвото не видело!

Споделете ја веста

Сведоци сме на голема глобална мултиполарна промена во светот, наша задача е да изградиме нов свет, изјави рускиот претседател на пленарната седница на меѓународниот клуб за дискусии „Валдаи“.

Рускиот претседател истакна дека никој не сака да ја слуша Русија и дека ароганцијата на Западот е едноставно неверојатна.

 

– Сиве овие години предупредуваме: овој пристап не само што води во ќорсокак, туку е исполнет со зголемена закана од воен конфликт, но тие не нè слушаа. Просперитетот на Западот во голема мера беше постигнат со ограбување на целата планета и бескрајна експанзија. Русија не ја започна војната во Украина, туку се обидува да ја прекине – нагласи тој.

 

Рускиот претседател изјави дека форумот „Валдеј“, кој традиционално собира политичари, научници, експерти и јавни личности од многу земји во светот, уште еднаш го потврдува високиот статус на барана интелектуална платформа.

– Дискусиите „Валдаи“ секогаш се одраз на најважните процеси во светската политика на 21 век –  посочи тој.

 

Според него, глобалните проблеми на човештвото бараат колективни решенија, а себичноста и вообразеноста ќе доведат до ќорсокак.

– Во текот на изминатите 20 години во светот се случија сериозни промени. Русија е способна да даде огромен придонес во новиот светски поредок, но некои погрешно ја сфатија нашата подготвеност – како поднесување – нагласи рускиот претседател.

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа