(ВОЗНЕМИРУВАЧКО) Масакр кај Купјанск! Во нападот загинаа 48 лица, Зеленски со итно соопштение!

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО) Масакр кај Купјанск!  Во нападот загинаа 48 лица, Зеленски со итно соопштение!

 

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави во четвртокот дека 48 лица се убиени во руски напад врз селото Гроза во североисточниот регион Харков, во близина на градот Купјанск.

Зеленски на апликацијата за пораки Телеграм рече дека проектилот погодил продавница за храна. Тој го опиша нападот како „брутално руско злосторство“.

Меѓутоа, Министерството за внатрешни работи на Украина официјално потврди дека станува збор за хит во селска кафана, каде што се одржа панихида за починат жител, поради што таму се собраа многу луѓе.

Овој удар беше најмасовниот во однос на жртвите во регионот на Харков од почетокот на војната, изјави Елена Шаповал, портпаролка на шефот на управата во Харков.

 

Бројни напади со беспилотни летала во текот на ноќта беа претходно пријавени низ  Украина, а наводно е погодена и една болница.

Во меѓувреме на социјалните мрежи беа објавени шокантни видеа и фотографии на кои се гледаат телата на жртвите.

 

 

Шефот на претседателскиот кабинет Андриј Јермак ги откри деталите за нападот.

 

– Русите пукаа кон цивилен објект во селото Грожа и округот Купјан. Прелиминарно е познато дека загинале 48 лица, меѓу нив имало и шестгодишно момче. Се знае дека и шестмина се ранети. Меѓу нив има и мало девојче. Расчистувањето на остатоците продолжува– вели Јермак.

 

Гранатирањето го потврди и шефот на регионот Харков, Олег Синегубов.

– Денеска околу 13 часот и 15 минути Русите пукале во кафуле и продавница во селото Грожа каде имало многу цивили. Спасувачите продолжуваат да работат. Досега од урнатините се извлечени телата на 48 цивили. Меѓу нив е и шестгодишно момче –– изјави Синегубов.

Претходно беа пријавени бројни напади со беспилотни летала низ цела Украина во текот на ноќта, а наводно била погодена и една болница.

Русија ја нападна Украина со беспилотни летала во уште еден масовен напад рано во четвртокот, додека претседателот Зеленски е во Шпанија за да добие поддршка од западните сојузници на самитот на околу 50 европски лидери.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа