(ВИДЕО) Светска ексклузивна! Поранешен соработник на ЦИА за Информер: САД се подготвени да го запалат Балканот за да и наштетат на Русија!

(ВИДЕО) Светска ексклузивна!  Поранешен соработник на ЦИА за Информер: САД се подготвени да го запалат Балканот за да и наштетат на Русија!

 

Споделете ја веста

Соединетите Американски Држави би можеле да отворат ново жариште и да го запалат балканското буре барут во обид да ја запрат Русија во Украина!

 

Ова шокантно предвидување го даде поранешниот аналитичар на Централната разузнавачка агенција ( ЦИА ) Лари Џонсон во ексклузивно интервју емитувано на „Тема на денот“ на телевизијата Информер.

 

Кога водителката на „Теме дана“ Марија Кордиќ изјави дека на Балканот и во Србија се стравува дека САД ќе се свртат кон овие простори во потрага по геополитичка победа, Лери Џонсон истакна дека тоа е секако една од можностите. 

– Во состојба на очај во која се наоѓа Америка, обидувајќи се да ја запре Русија во Украина, една од опциите е да се разгори војната на Балканот – истакна соговорникот на Телевизија Информер и објасни како тоа би функционирало во пракса.

– Тие би се обиделе да соборат влади за кои сметаат дека се на страната на Русија. Западот делува доста очајно– изјави Џонсон.

Фото:принт екран

 

 

На самиот почеток на интервјуто, кое несомнено ќе ја потресе јавноста во Србија и во регионот, поранешниот агент на ЦИА ја подвлече потребата од следење на тековите на парите за да се открие кои организации се поврзани со американската разузнавачка служба и други институции.

– Пари од странство се праќаат на Балканот. Знам за еден медиум кој добива огромни суми пари од Сорос и Стејт департментот. Секоја организација поврзана со САД, ви гарантирам, добива пари од Стејт департментот или ЦИА– наведува Џонсон и детално објаснува за што се користат „вложените“ пари.

Фото:принт екран

 

 

– Да оцрнат некои политичари. Да се ​​создаде таква приказна дека интервенцијата од страна би била оправдана– изјави нашиот соговорник.

Работејќи во ЦИА

Нашиот соговорник одговори и на прашањето како почнал да работи во ЦИА.

– Во САД се вратив од Аргентина, каде работев како супервизор на проект, во време на хиперинфлација. Се вратив во САД во 1985 година и ми требаше работа. Се пријавив. Имав препорака од конгресмен. И ме вработија – откри Џонсони додаде дека првата година во ЦИА била „многу забавна“.

– Бев во програмата за професионално одлучување. Потоа ги запознав сите делови на ЦИА, администрацијата, одделот за наука и технологија, директорите на операциите во тоа време и директорите на разузнавањето. Имавме 12 недели паравоена обука– рече меѓу другото Џонсон.

Погледнете што кажа Џонсон за војната меѓу Русија и Украина, Америка и други теми во видеото на почетокот на текстот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа