Ќе плаче цела арена вечерва! Звезда ќе ја бодри човекот кој ја обедини Србија!

Ќе плаче цела арена вечерва!  Звезда ќе ја бодри човекот кој ја обедини Србија!

 

Кошаркарот Бориша Симаниќ, кој остана без бубрег на неодамна одржаниот Муднобаскет во Манила, вечерва ќе дојде во Арена да ја бодри Црвена звезда.

 

Црвено-белите од 19 часот ќе го пречекаат Французинот Асвел во натпреварот од 1. коло на Евролигата и се очекува салата да биде исполнета до крај. Сепак, еден гостин ќе биде особено значаен. Станува збор за Борис Симаниќ, човекот кој прво се поврзува со донирање бубрег за Србија.

 

Најпрвин неговиот вујко Младен Симаниќ ја скокотка љубопитноста на фановите на социјалната мрежа Твитер, најавувајќи дека вечерва ќе биде емотивна во Арената.

 

 

Информаторот се обиде да добие потврда дали на натпреварот вечерва навистина ќе биде играчот кој мина седум сезони во црвено-белиот дрес. 

 

– Доби покана од клубот да гостува. На крајот на краиштата, тој има место таму, Црвена звезда е негов клуб и секогаш ќе биде. Се очекува да дојде –ни објаснија луѓе запознаени со организацијата. 

 

Четата на Светислав Пешиќ се врати од Манила со второ место, но вистинскиот херој беше Симаниќ. Тој беше тешко повреден за време на групната фаза и следеше итна операција. Тоа не беше доволно, па по неколку дена повторно беше опериран и му го извадија бубрегот. И покрај шокот и тешката здравствена состојба, тој цело време ги бодреше соиграчите, им испраќаше пораки и ги охрабруваше да не се откажуваат. На пречекот во Белград заедно со останатите репрезентативци беше на балконот на Градското собрание. 

 

Проценките на лекарите се дека, доколку опоравувањето оди во посакуваниот правец, Симаниќ нормално ќе продолжи со животот, а за половина година би можел да и се врати на кошарката. Засега натпреварите ќе ги следи како навивач. 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа