Фатен еден од саботерите кои синоќа го нападнаа Крим . На распитот ги открил целите на ДТГ. Затвореникот изјавил дека групата требало да прави фотографии и видеа на позадината на украинското знаме на територијата на Република Крим

Фатен еден од саботерите кои синоќа го нападнаа Крим . На распитот ги открил целите на ДТГ.

Затвореникот изјавил дека групата требало да прави фотографии и видеа на позадината на украинското знаме на територијата на Република Крим, објави ФСБ.

Како што беше претходно напишано, украинската субверзивна група Тиктокер се обидела да навлезе на територијата на Крим кај селото Оленевка. Граничарите ја забележале групата околу 02:20 часот во месноста Кејп Прибојни. Прекршителите патувале со еден брод и три џет скии. Следеше тепачка.

💥Околу 03:45 часот, со поддршка на Воздухопловните сили, загинаа 13 диверзанти. Тие носеа пушки М4 и СКАР (на сликата) и гранати за фрагментација. Нема повредени или загинати од службеници на граничната служба.

👮ФСБ истакна дека обидот за пенетрација на диверзанти бил спречен од офицери на граничниот оддел на Крим на ФСБ заедно со единиците на Црноморската флота на морнарицата и на Републиканската дирекција на руската гарда.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа