Сакаат уште српска крв – стана јасно кои се терористите, а кои жртви! Упатени страшни закани до Радоичиќ!

Сакаат уште српска крв - стана јасно кои се терористите, а кои жртви!  Упатени страшни закани до Радоичиќ!

Милан Радоичиќ, поранешниот потпретседател на Српската листа кого обвинителството го сомничи за наводниот терористички напад во Бањска на 24 септември, во кој беше убиен косовски полицаец додека тројца Срби беа брутално ликвидирани, вчера беше пуштен да се брани од слобода. што веднаш го дочекаа шиптарските екстремисти да му се закануваат со смрт!

Вишиот суд во Белград вчера го одби предлогот на обвинителството на Радоичиќ да му одреди едномесечен притвор. На Радоичиќ му е изречена мерка забрана за напуштање на местото на живеење, односно напуштање на територијата на Србија и му е забранет влез на Косово и Метохија .. Исто така, му била одредена наредба да се јавува во надлежната полициска станица на 1-ви и 15-ти секој месец и му била одземена патната исправа. И покрај одлуката на судот Радоичиќ да не влезе на територијата на јужната покраина, приштинските екстремисти веднаш му се заканија дека „може да влезе во Косово, но нема да се врати“!

 

Фактите се најважни

Оваа застрашувачка закана ја упати Иљир Керчели, шефот на кабинетот на таканаречениот „претседател на Собранието на Косово“ Глаук Коњуфца, инаку близок соработник на „премиерот“ Аљбин Курти.

 

Србија, како аспирант за Европската унија (ЕУ), ја продолжува традицијата на засолниште на терористи. На Радоичиќ му беше забранет влез во Косово. Или може да влезе, но не се знае како ќе излезе“, објави Керчели на Фејсбук, јасно повикувајќи на убиство на поранешниот потпретседател на Српската листа само еден ден по т.н. „Јустиција“ Аљбуљена Хаџија објави „меѓународна потерница по Радоичиќ и барање за негова екстрадиција“!?!

 

МИЛОВАН ДРЕЦУН
КОМИТЕТ ЗА КиМ

По конфликтот меѓу Србите и „Косовската полиција“ во селото Бањска, Белград сега може само многу брзо да спроведе истрага за тоа што се случило.

Министерот за одбрана Милош Вучевиќ, коментирајќи го „случајот Радоичиќ“, вели дека Србија е под сериозен притисок, но дека во земјата владее правото и дека обвинителството го има товарот на докажување.

– Државните органи ја покренаа постапката согласно законот, како и во случај на секој друг граѓанин кој би се нашол во слична ситуација. Она што најавивме дека ќе го направиме како држава е дека ќе ги утврдиме сите факти кои ни стојат на располагање. Ќе видиме што ќе утврдат предистражните или истражните дејствија – вели Вучевиќ, додавајќи дека Радоичиќ не е единствената мета на Курти.

– За нив Радоичиќ е мета на физичка ликвидација, како и сите оние Срби кои на 24 септември се најдоа во околината на манастирот Бањска, а крајна политичка цел е српскиот државен врв и претседателот Вучиќ. Не треба да се занимаваме со тоа каков впечаток остава Србија на Запад или Исток, туку треба да се занимаваме со утврдување на фактите. Изложени сме на сериозни политички притисоци, а да не зборуваме за уцени, но суверена и независна држава одлучува во согласност со својот Устав и закони, а не затоа што тоа некому му се допаѓа – посочува Вучевиќ.

 

Сериозна земја

Директорот на Центарот за одговорни медиуми Марко Матиќ оценува дека апсењето на Милан Радоичиќ било очекувано, но дека Србија нема никаков договор со „Косово“ за меѓусебна екстрадиција.

– Србија покажа дека е сериозна земја. Немаме законска обврска да го екстрадираме Радоичиќ во Приштина. Тие можеби имаат месна надлежност, но ние имаме лична јурисдикција со оглед на тоа дека се работи за државјанин на Србија. Немаме никаков договор со „Косово“ за взаемна екстрадиција, за взаемно признавање на налози. Тоа го поткрепува и тоа што и меѓу „косовските специјалци“ кои учествуваа во акцијата имало луѓе по кои Србија распишала потерници. На крајот на краиштата, Приштина не ги екстрадира луѓето што Србија ги бара, па затоа и Србија нема таква обврска. Но, тоа не значи дека нема да има политички притисок, поради што е важен одговорот на српските правосудни институции за да се избегне ваков тип на притисок – нагласува Матиќ.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа