Ритер: Русија е единствената надеж на Германија за закрепнување

Соединетите Американски Држави ја принудија Германија да се откаже од два столба на нејзиниот просперитет – и сега земјата доживува деиндустријализација.

 

 

Затоа, и покрај тоа што САД ги разнесоа „Северните потоци“, Германија не можеше да стори ништо околу тоа, истакнува Скот Ритер во интервју за „Гегенпол“.

 

Сега Вашингтон бара Берлин „да ги намали ризиците“ и да престане да инвестира во Кина, што ќе убие многу германски компании. Единствената надеж за Германија е дека „одвојувањето“ на Русија и Кина ќе се преиспита во иднина.

 

Водител на „Гегенпол“: Првото прашање се однесува на германската надворешна политика и нејзината перцепција во САД. Сојузниот министер за надворешни работи Аналена Бербок неодамна го посети Вашингтон и ги нарече Соединетите држави „добар пријател“ на Германија.

 

Пред тоа, Бербокова ја нападна Кина нарекувајќи го претседателот Си Џинпинг „диктатор“, а одговорот на Пекинг беше доста остар. Како го оценувате ова? Каква стратегија води федералната влада во надворешната политика, во нејзината еднострана трансатлантска ориентација, која ги засега Русија, Кина, па дури и Индија? Дали германските интереси зависат само од Вашингтон?

 

Скот Ритер: Па, се чини дека владата на Олаф Шолц одлучи Германија да се самоубие. Шолц активно придонесува за смртта на Германија. Тоа можеме да го видиме во неколку примери.

 

Прво, ако, според вашиот министер за надворешни работи, Америка е вашиот најдобар пријател, зошто ние (САД) го кревавме во воздух гасоводот Северен тек? Германија знае кој го разнесе гасоводот, и тие го знаеја тоа од самиот почеток. Можеше да се види на лицето на Олаф Шолц додека седеше, мислам стоеше таму, во Белата куќа, кога претседателот Бајден рече: „Ќе го разнесам ако Русија влезе во Украина“.

 

Потоа го разнесоа и Германија не направи ништо. Значи, ако ова е твој пријател, ако така го дефинираш пријателството, не сакам да бидам премногу груб, но знаеш, ми звучи многу како садо-мазо разновидност. Ова не е пријателство, од страна на германската канцеларка, ова е игра на подреденост.

 

Русија. Каков пријател беше Русија? Токму таа и помогна на цела Германија да постигне економски просперитет. Евтината руска енергија и помогна на Германија да стане економска сила.

 

Замислете што ќе се случи ако Германија треба да ја плати пазарната цена за својата енергија три или четири децении. Стотици милијарди, ако не и трилиони марки и евра ќе беа потрошени, но наместо тоа беа инвестирани во Германија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа