Ритер: Војната во Украина нема да трае вечно – ќе заврши вака…


Warning: Undefined array key "tag" in /home/html/mkdpress.eu/public_html/www/wp-content/themes/publisher/includes/libs/better-framework/content-injector/bf-content-inject.php on line 473

 

Борбите во Украина нема да завршат додека не дојде до политичка криза во земјата, изјави поранешниот разузнавач на американскиот марински корпус Скот Ритер во интервју за аналитичарот Сајрус Јансен.

 

Според него, украинската армија е веќе уништена, а воено Русија постигнува стратешка победа. Во меѓувреме, сега е во интерес на Русија да постигне политички колапс на Зеленски, по што ќе биде можен вистински крај на конфликтот во Украина.

 

Јансен: Како ја оценувате ситуацијата со текот на времето? Што мислите, ако ве прашам, дали би можеле да ни дадете некаква временска рамка за тоа каде гледате како завршува овој конфликт? Разбирам дека тоа е многу тешко да се направи, но би сакал да ви ја дадам оваа можност или барем да добијам некои последни коментари за ситуацијата.

 

Скот Ритер: Само ги молам сите да запомнат дека војната е продолжување на политиката со други средства, така што ова нема да заврши додека не се постигне политичко решение. Во текот на изминатите неколку месеци, постојано велев дека прво ќе има воен пораз на Украина, по што ќе следи политички колапс на Украина и дека Русија ќе дејствува соодветно.

 

Затоа мислам дека Русија треба да постигне политички пораз на украинската армија некаде кон крајот на летото или почетокот на есента, па ни останува до крајот на октомври. Сè уште верувам дека ако продолжиме да се движиме по овој распоред, Русија ќе постигне стратешка победа над украинската армија. Многу луѓе во медиумите почнуваат да го изразуваат ова гледиште.

 

Верувам дека Зеленски се соочува со проблеми во странство. Полска во основа врши притисок врз Украина, Германија почнува да се повлекува, имаме проблеми овде во САД.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа