Погледнете ја оваа карта од 1204 година! Македонија се нарекувала кралството Солун

Можно е да е слика од мапа и текст

 

Интересна мапа
4-та крстоносна војна 1204 година: Крстоношите ја освојуваат Римската империја (познато и како „грчки“ или „Византија“ Империјата на Никеја и Трабизонд остануваат под римска контрола.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа