Погледнете како изгледал македонскиот јазик во 1870 година, Бугарите одат дотаму што велат дека ова е бугарски јазик бидејки ја има буквата “Ъ” Но што правиме со буквата “Џ” која ја нема во Бугарската азбука, а која ја има во Македонската азбука

Можно е да е слика од книга и текст

 

1870г – Правилник на Кумановските еснафи,
напишан на Македонски јазик,Кумановско наречје.
Србите и Бугарите се испотепаа да докажат дека ова е
Српски или Бугарски јазик.
Бугарите одат дотаму што велат дека ова е бугарски јазик
бидејки ја има буквата “Ъ”
Но што правиме со буквата “Џ” која ја нема во Бугарската азбука,
а која ја има во Македонската азбука
и во Кумановскиот Еснавски Правилник?
Можно е да е слика од книга и текст
Сите реакции:

Marjan Trajkovski, Vase Petkovski и 43 други

2 коментари
13 споделувања
Ми се допаѓа

Коментирај
Сподели
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа