Одбројувањето започна! На Зеленски му кажале уште колку време и преостанува на Украина! По овој датум Путин ќе праша за се!

Одбројувањето започна!  На Зеленски му кажале уште колку време и преостанува на Украина!  По овој датум Путин ќе праша за се!

 

Доколку украинската армија не постигне значајни резултати во есенската фаза на контраофанзивата, ќе биде склучен мировен договор под услови поволни за Русија, пишува новинарот Марк Темницки во напис за The Hill.

Како што се наведува во написот, воената и финансиската помош за Киев се повеќе станува зависна од резултатите на изборите во западните земји. Сегашната поддршка не може да се земе здраво за готово, а нема гаранција дека ќе продолжи и во иднина, истакна новинарот.

– Доколку поддршката за Украина ослабне во 2024 година, Москва би можела да се заложи за мирно решение. Меѓународната заедница би можела да изврши притисок врз Украинците да преговараат и да потпишат договор поволен за Русија . За да не се случи такво сценарио, Украина ќе треба да победи во војната против Русија во 2023 година – – изјави Темницки.

 

Вооружените сили на Украина веќе четири месеци спроведуваат активни борбени операции во јужните области Донец, Бахмут и Запорожје, користејќи бригади обучени во земјите на НАТО и вооружени со странска опрема.

 

Според Владимир Путин, за тоа време не успеале да постигнат никакви резултати. Западните воени експерти особено ја нагласуваат ефикасноста на руските утврдени области и мински полиња, поради што вооружените сили на Украина претрпеа сериозни загуби.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа