Драма на врвот на Русија! Се подготвуваат да го предадат Путин?! Стигна катастрофална вест од највисокото место!

Драма на врвот на Русија!  Се подготвуваат да го предадат Путин?!  Стигна катастрофална вест од највисокото место!

Претседателката на Централната банка на Русија, Елвира Набиулина, има добри шанси да поднесе оставка, бидејќи финансиската политика што ја води предизвикува иритација во самиот врв на државата, изјави рускиот економист Михаил Хазин.

Познатиот економист Хазин , говорејќи на каналот „Соловјев LIVE“, истакна дека битката за правото да го заземе местото на Набиулина е во полн ек. Во моментов, пет или шест лица ги посочија своите барања за функцијата претседател на Централната банка на Руската Федерација .

Меѓу нив, експертот ги издвојува првиот човек на „Сбербанк“ Герман Греф, поранешниот прв човек на „Откритие банка“ Михаил Задорнов и претседателот на Управниот одбор на „ВТБ“ Андреј Костин.

Што се однесува до Елвира Набиулина, чии позиции не така одамна изгледаа непоколебливи, таа направи непростлива грешка. Токму вака јавното мислење, вклучително и „високите личности“, ја оценува девалвацијата што таа ја организираше.

Ова беше сериозен удар за руската економија, која, благодарение на напорите на рускиот премиер Михаил Мишустин, почна да покажува раст, а зголемувањето на каматните стапки, што го направи Банката на Русија под водство на Набиулина, всушност го запре позитивни промени.

– Многу луѓе навистина се налутија. Поради оваа причина, столчето почна да се лула под Набиулин. Злите јазици наведуваат и други причини – поврзани со преценувањето на влијанието на различните „кули на Кремљ“, вклучувајќи ја и онаа под која се наоѓа Набиулина. Таа економски работи за ММФ, но политички седи во тоа општество –  нагласи Хазин.

Експертот не кажа кога точно ќе се случи потенцијалната оставка на Елвира Набиулина. Сепак, тој е на мислење дека не вреди да се очекува пред претседателските избори во Русија. Со голема веројатност, кадровската чистка ќе започне по објавувањето на резултатите од гласањето.

Вреди да се напомене дека Елвира Набиулина, според американското издание Блумберг, сакала да поднесе оставка во пролетта 2022 година. Сепак, Кремљ не даде зелено светло за нејзината одлука.

Се истакнува дека рускиот претседател Владимир Путин заминувањето на шефот на Банката на Русија би можел да го смета за предавство, особено во контекст на замрзнувањето на девизните резерви на Западот во вредност од над 300 милијарди долари. Точно, Централната банка на Руската Федерација не ја потврди информацијата на американскиот таблоид.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа