Почна! Реки крв течат низ Крим! Руската авијација брутално го казни обидот за инвазија!

Почна!  Реки крв течат низ Крим!  Руската авијација брутално го казни обидот за инвазија!

 

Споделете ја веста

Авионите на Воздухопловните сили го спречија обидот за симнување на украинските војници на Кејп Тарханкут на Крим, објави во средата руското Министерство за одбрана.

Според одделот, украинските вооружени сили се обиделе да извршат терористички напад ноќта на 4 октомври.

Според ТАСС, Украинцитесе обидел преку Црното Море да продре во северозападниот дел на полуостровот со помош на три џет скии и еден глисер. Слетувањето било спречено од воздухопловните сили на Руската Федерација.

Ова не е прв ваков напад. Така, руските авиони на 10 септември уништија три чамци со украински војници кои се упатија кон Крим во близина на Змискиот остров во Црното Море.

На 4 септември, поморската авијација уништи четири чамци „Вилард си Форс“ кои се движеа кон Кејп Тарханкут.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа