Нов тежок удар за Доналд Трамп: Ова е втор пат во три години и навистина ќе го боли!

Нов тежок удар за Доналд Трамп: Ова е втор пат во три години и навистина ќе го боли!

Американскиот магазин тврди дека поранешниот американски претседател е „опседнат“ со листата на Форбс на 400 најбогати Американци.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп по втор пат во последните три години падна од „листата на Форбс на 400 најбогати Американци“, пишува The Hill.

Поранешниот американски претседател е „опседнат“ со списокот

На Трамп, со проценето богатство од 2,6 милијарди долари, му недостигаат 300 милиони долари од критериумите поставени на листата на Форбс 400, што му задава удар на поранешниот претседател, кој според списанието бил „опседнат“ со листата со децении.

Форбс соопшти дека нетото богатство на поранешниот претседател е намалено за повеќе од 600 милиони долари во однос на пред една година, наведувајќи ја како основна причина платформата за социјалните медиуми на Трамп, Truth Social. Според списанието, 90-процентниот удел на Трамп во матичната компанија Truth Social паднал од околу 730 милиони долари на помалку од 100 милиони долари.

„Форбс“ наведе дека во падот на неговото богатство имало улога и канцелариските згради на Трамп во Сан Франциско и Њујорк, чија вредност е намалена за милиони долари.

 

Фото:Танјуг/АП/Крег Рутл

 

Трамп беше ставен на „листата на Форбс 400“ во 1996 година, каде остана до 2021 година.

 

Рангирањето доаѓа по почетокот на судењето на Трамп за граѓанска измама во Њујорк, каде што тој се соочува со тужба од страна на њујоршкиот јавен обвинител Летиција Џејмс за наводна измама која трае повеќе од една деценија.

 

На првиот ден од судењето во понеделникот, обвинителите му покажаа на Мајкл Коен, адвокатот и посредникот на Трамп, дека тој и поранешниот финансиски директор на Организацијата Трамп, Ален Вајзелберг, се задолжени за надувување на имотот на поранешниот претседател за „да се добие бројот што господинот го сакаше“.”

 

Коен им даде пример на обвинителите каде Трамп можеби сака да биде „повисоко на листата на Форбс“, сугерирајќи дека, на пример, неговата нето вредност од 6 милијарди долари треба да биде 8 милијарди долари.

 

Кога Џејмс ја објави тужбата против Трамп минатиот септември, таа укажа на сведочењето на Коен во 2019 година, во кое тој тврдеше дека Трамп многу го преценил своето богатство пред да ја преземе функцијата.

 

Трамп беше ставен на листата на Форбс 400 во 1996 година, според списанието, каде што остана до 2021 година, кога неговото богатство падна на 2,5 милијарди долари, околу 400 милиони долари под бараниот праг на листата.

 

Во тоа време, Форбс рече дека Трамп се задржал на имотот откако ја презеде функцијата во 2017 година, наместо да вложи пари во фонд за следење индекси, за кој рече дека го чинел 2 милијарди долари. Пандемијата „Ковид-19“ му нанесе удар и на Трамп.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа