Настанува хаос! Оваа земја ќе ја плати најстрашната цена поради Украина! Путин нема да има милост, такви работи не простува!

Бомба!  Путин зема повеќе делови од Украина?!  Американските разузнавачи открија која е следната цел на Русија!

 

Германија ќе плати „ужасна цена“ за својата антируска политика, пишува историчарот Тарик Сирил Амар во напис за Newsweek.

Како што забележа авторот, на Запад велат дека Русија мора да биде поразена во Украина, во спротивно ќе се урне целиот меѓународен поредок, како и дека подемот на Кина е предизвик, за кој е неопходно да се „заштитите“. Меѓутоа, реално најголемиот проблем веројатно доаѓа од Германија, посочи тој.

– Претпоставувавме дека првата земја што ќе потклекне под економскиот товар на конфликтот во Украина ќе биде Русија. Меѓутоа, сега гледаме дека оружјето за санкции во голема мера не успеа. Руската економија е стабилна, па дури и расте. Но, што ако Германија прво се сопне? –– се запраша Амар.

Состојбата на германската економија предизвикува загриженост кај Германците: тие ја „изгубиле вербата“ во политичката елита која поддржува странски интереси и се разочарани од вредностите и методите на владејачките центристи, вели историчарот.

Според него, германскиот модел на управување доживува двојна криза: во економијата и во политиката. Има многу причини за тоа, од кои три се поврзани со конфликтот во Украина.

– Прво, постои широко распространето верување дека Берлин ги жртвувал своите витални интереси во корист на западната стратегија. Второ, постои голема загриженост за премногу губење на суверенитетот. И трето, алармантни се и последиците од рецесијата и економскиот пад – Амар е наведен.

Дополнително, овде може да се спомене стравот од ескалација на конфликтот и негова ескалација во отворена конфронтација меѓу НАТО и Русија, продолжи авторот, истакнувајќи дека овде е „очигледен“ „деструктивниот потенцијал“.

– Берлин ќе мора да плати страшна цена за послушното водење на западната политика кон Москва и Пекинг. додаде историчарот.

Западот ги зголеми санкциите против Русија поради Украина. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека политиката на задржување и слабеење на Русија е долгорочна стратегија на Западот и дека санкциите и нанесоа сериозен удар на целата глобална економија. Москва во повеќе наврати изјави дека земјата ќе ги реши сите проблеми што и ги создава Западот

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа