За 6 години на Косово убиени 322 припадници на МУП на Србија!

 

 

 

Во периодот од 1 јануари 1998 година до 31 декември 2004 година, на територијата на Косово и Метохија биле убиени 297 припадници на МВР, а тој број веројатно е уште поголем бидејќи 25 од нив се водат за исчезнати.

Истражувањето го објави историчарот Бојан Ѓокиќ, а врз основа на списоците на Министерството за внатрешни работи на Србија за полициските одделенија Приштина, Пеќ, Ѓаковица, Гњилане, Косовска Митровица, Урошевац и Призрен, кои беа завршени во 2009 година.

Во него се наведува дека најголем број членови на МУП биле од српско-црногорско националност, а пет биле од албанска националност.

Најмногу полицајци загинале во 1999 година – 174 во Приштина, Призрен, Пеќ, Косовска Митровица, Ѓаковица, Урошевац и Гњилан, но и во 1998 година – 118, кога најмногу припадници на МУП загинале во Ѓаковица, Косовска Митровица, Приштина, Пеќ и Призрен.

Според извештаите, тие биле жртви на албанските паравоени формации.

На порталот arhiva.srbija-info.gov.rs објавени се податоци за полицајци загинати на Косово и Метохија во 1998 година, од кои може да се види дека во најголем број случаи загинале во терористички напади на села или на полициски патроли, од заседи, кои најчесто се изведувале со автоматски пушки, но и со рачни бомби, снајпери и минофрлачи.

Меѓу нив беа и оние кои загинаа во нападите на полициската станица, како терористичкиот напад на 29 мај 1998 година на полициската станица Челопек во општина Пеќ или нападот на полициската станица на патот Сува Река – Штимље месечно. порано.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа