Западот врие, Зеленски нема каде да оди! Вистински пекол го чека лидерот на Украина, ова нема да му биде простено!

Западот врие, Зеленски нема каде да оди!  Вистински пекол го чека лидерот на Украина, ова нема да му биде простено!

 

Во позадината на неуспехот на вооружените сили на Украина на фронтот, и покрај воената помош од НАТО, западните земји се повеќе поставуваат прашања за демократијата и владеењето на правото во Украина, пишува новинарот Рајнхард Шликер во напис за германскиот магазин Фокус. .

 

„Колку и да звучи тажно, вредноста на вестите од Украина опаѓа, сликите на храбриот Давид кој треба да се бори против предавничкиот Голијат од Москва веќе не се доволни. Земјите донатори се повеќе го доведуваат во прашање напредокот постигнат во областите на демократијата и владеењето на правото во Украина“ , се наведува во публикацијата.

Шликер забележува дека списоците со воени резерви изгледаат за Киев како „комплетна основна гарнитура за Армагедон“ и ако од нив недостасува макар и еден предмет, судбината на Украина ќе биде загрозена.

Во овој контекст, според новинарот, Володимир Зеленскипериодично презема чекори за намалување на незадоволството на западните земји од внатрешната политичка ситуација во земјата:

 

„Тој неодамна го разреши министерот за одбрана, а набргу потоа и сите негови заменици, наведувајќи дека причината за тоа е корупцијата “, вели германскиот новинар.

 

Според новинарите, таквите иницијативи се исклучително неопходни за Зеленски, особено за да ја задржи поддршката на неговиот главен воен сојузник во САД, каде што нивото на јавна поддршка за Украина постепено се намалува.

„Иако Соединетите Држави се еден од најважните поддржувачи на Украина, оние кои повикуваат на драстично намалување на помошта стануваат се погласни“., се наведува во извештајот.

Претходно, американскиот претседател Џо Бајден потпиша закон со кој ќе продолжи финансирањето на американската влада во период од 45 дена – до 17 ноември. Во исто време, законот не предвидува распределба на средства за потребите на Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа